ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΑΓΙΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

27 Φεβρουαρίου 2026 «O τρόπος πρόσβασης στη Δημόσια Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Κύπρου και Ελλάδας: Παγκύπριες Εξετάσεις Πρόσβασης 2024»

Η Υπηρεσία Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής (ΥΣΕΑ) της Διεύθυνσης Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης (ΔΜΓΕ) του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΑΝ), σε συνεργασία με την Παγκύπρια Συνομοσπονδία Ομοσπονδιών Συνδέσμων Γονέων Δημοσίων Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης και τη στήριξη του Κυπριακού Συνδέσμου Καθηγητών/Καθηγητριών Σ.Ε.Α. (ΟΕΛΜΕΚ), διοργανώνει Επαρχιακές Εσπερίδες με θέμα: «O τρόπος πρόσβασης στη Δημόσια Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Κύπρου και Ελλάδας: Παγκύπριες Εξετάσεις Πρόσβασης 2024».

Οι Εσπερίδες θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με το πιο κάτω πρόγραμμα:

• Λευκωσία: Τρίτη, 27/2/2024 στο Αμφιθέατρο Λυκείου Αρχ. Μακαρίου Γ’ - Δασούπολης

• Λάρνακα: Τρίτη, 27/2/2024 στο Λύκειο Βεργίνας

• Πάφος: Τετάρτη, 28/2/2024 στο Λύκειο Α’ Εθνάρχη Μακαρίου Γ’

• Αμμόχωστος: Τετάρτη, 28/2/2024, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Δημαρχείου Παραλιμνίου

• Λεμεσός: Πέμπτη, 29/2/2024 στο Λύκειο Πολεμιδιών

Ώρα έναρξης όλων των Επαρχιακών Εσπερίδων: 18:30.

Στις Εσπερίδες θα γίνει και μια σύντομη παρουσίαση του ψηφιακού εργαλείου Επαγγελματικής Συμβουλευτικής eschoolcounselor.com με το οποίο μαθητές/μαθήτριες και γονείς μπορούν να διερευνήσουν σε βάθος εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές.