ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΑΓΙΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Η ΤΕΣΕΚ Αγίου Λαζάρου Λάρνακας διοργανώνει Συνέδριο με στόχο την ενημέρωση των νέων ως προς τα επαγγέλματα του μέλλοντος, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Νεολαίας. Το Συνέδριο επιπλέον στοχεύει στην ενημέρωση των εργαζομένων για τις νέες δεξιότητες και για τα σύγχρονα τεχνολογικά επαγγέλματα που δημιουργούνται με ταχύτατους ρυθμούς στην νέα τεχνολογικά εξελισσόμενη Ευρωπαϊκή Βιομηχανία και αγορά εργασίας.
Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 16:00-20:00
Αμφιθέατρο Πανεπιστημίου UCLAN Πύλα

Στόχος του συνεδρίου είναι η παρουσίαση και η ανάλυση νέων δεξιοτήτων για τους νέους εργαζόμενους, και των σύγχρονων τεχνολογικών επαγγελμάτων που δημιουργούνται με ταχύτατους ρυθμούς στα πλαίσια της εξελισσόμενης ευρωπαϊκής βιομηχανίας και αγοράς εργασίας.

Ο κόσμος αλλάζει με γοργούς ρυθμούς, και μαζί με την αλλαγή έρχονται νέες προκλήσεις και ευκαιρίες. Η αναβάθμιση των δεξιoτήτων και η συνεχόμενη ανανέωση των γνώσεων των εργαζομένων θα πρέπει να είναι συνεχής. Η ραγδαία αύξηση του ανταγωνισμού και οι εξελίξεις στον τομέα της ψηφιακής τεχνολογίας, της πληροφορικής, των αυτοματοποιήσεων/ρομποτικής, των διαφόρων επαγγελματικών πιστοποιήσεων και προτύπων σε διάφορους κλάδους της οικονομίας αλλά και της αναδυόμενης τεχνητής νοημοσύνης, δημιούργησαν νέες συνθήκες και απαιτήσεις στην αγορά εργασίας.